تابلو چلنیوم

چگونه یک تابلو چلنیوم با کیفیت داشته باشیم

تابلو سازی چلنیوم، تابلو و تابلو سازي يكي از وسیله های  و روشها براي که کمک می کند بهترديده شد و در واقع یک روش بازاریابی است. يك تابلو بالای سر مغازه شما ، روشی  برای معرفي شما می باشد و  باعث می شود که بیشتردر نظر مشتری دیده شوید.البته  در صورتي كه نكات مهم و اساسي در ساخت تابلو بوسیله تابلو ساز رعايت شود, تابلوسازی چلنیوم یکی از روشهای جذاب و دیدنی در تولید تابلوهایی برای دیدن می باشد.در تابلوسازی از نور مستقیم استفاده نمی شود بلکه با استفاده از حروف برجسته و به کار بردن نور در آن تابلوسازی های جدید ساخته می شوند. در سال ۲۰۰۰ میلادی شرکت اسپانیایی با استفاده از فلز آلومینیوم  و روش جدید موفق تولید محصول جدیدی به شکل ورقه هایی با سطح آیینه ای شد این ورقه ها در ظاهر مانند استیل به نظر میرسیدند.چلنیوم از  ترکیب دو اسم chanel ,Alminium   می باشد که در واقع چلنیوم مخفف این دو اسم می باشد .در تابلوسازی چلنیوم جنس تابلو چلنیوم  از نوعی آلیاژ است که در مقابل عوامل جوی محیطی بسیار مقاوم است و به راحتی در مقابل آفتاب و یا بارندگی باران، رنگ خود را از دست نمی دهد. روی  حروف چلنیوم از جنس نوعی پلاستیک مخصوص می باشد که در انواع رنگ های مختلف وجود دارد و با انتخاب مشتری در تابلوسازی چلنیوم استفاده می شود . برای  زیباتر شدن تابلو در هنگام نصب زیر حروف از ورق های PVC استفاده میشودو بعد از آن لامپ هایی که برای روشنایی  تابلو لازم است روی آن قرار می گیرد. رنگ و اندازه لبه حروف چلنیوم در تابلوسازی چلنیوم با توجه به اینکه شرکت های زیادی تولید کننده این حروف هستند متفاوت می باشد.بیشتر رنگ های استفاده شده برای حروف نقره ای، مشکیو طلایی هستند.

تابلوسازی حروف برجسته انواع گوناگونی را داردکه با توجه به سلیقه مشتری نمای تابلوی تبلیغاتی  و سپس حروف برجسته از مواد مورد نظر مشتری ساخته میشود که انواع نمای به کاربرده شده در تابلوسازی حروف برجسته به صورت زیر می باشد :

 1. نمای کامپوزیت
 2. نمای ترموود
 3. نمای سنگ
 4. نمای پلاستیک

انواع حروف برجسته از نظر نوع جنس شامل موارد زیر می باشد

 1. چلنیوم
 2. استیل
 3. آلومینیوم
 4. پلاستیک
 5. چوب

از كاربردی ترين انواع تابلو ها می توان به چند نمونه اشاره کرد :

 1. تابلو هاي چلنيوم
 2. تابلوهاي ال اي دي (LED) ثابت
 3. تابلوسازی حروف برجسته

انواع چلینیوم


انواع مدل های تابلو چلنیوم :

 • الف) تابلوسازی چلنیوم به روش تک رویه  یا دو رویه
 • ب) تابلوسازی چلنیوم  به روش الماسی 
 • ج) تابلوسازی چلنیوم  به روش لبه استیل و طلایی 

درروشنایی تابلودر تابلوسازی چلنیوم از دو نوع لامپ SMD,LED استفاده می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را داردکه توضیحات کوتاهی در مورد مزیت های هر کدام داده می شود:

داخل حروف چلنیوم از لامپهای SMD و LED استفاده می شود.SMD بدلیل پر نور بودن و همینطور ضد آب بودن مناسب تر از LED می باشد. از مهم ترین قسمت های تابلو، نور آن می باشد که باید در هنگام نورپردازی دقت بیشتری به آن شود. مصرف پایین برق، پخش مناسب نور، خاموشی کمتر، نصب آسان ازمزیتهای لامپ SMD نسبت به لامپهای LED هستند. منبع تغذیه مورد استفاده این لامپ ها  12 ولت می باشد.

انواع چلینیوم


مراحل ساخت حروف چلنیوم در تابلوسازی چلنیوم

 • طراحی حروف مورد نظر در نرم افزار اتوکد
 • طراحی حروف روی پلاکسی گلاس به وسیله لیزر
 • برش حروف و چسباندن لبه های چلنیوم به قطعات برش خورده
 • ثابت کردن لبه چلنیوم و حروف روی میز آهنی با چسب
 • استفاده از PVC برای زیر سازی حروف

 برای  زیر سازی حروف ساخته شده را روی ورق PVC قرار می دهند ودور حروف را خط کشی می کنند.


ویژگی های تابلو سازی چلنیوم

 • تابلو سازی چلنیوم تنوع زیادی در رنگ و اندازه تابلو دارد
 • تابلو سازی چلنیوم به صورتی طراحی شده است که می توان به عنوان روشنای نیز از آن استفاده کرد.
 • کیفیت تابلو سازی چلنیوم بسیار بالا است و مقاومت بسیاری در مقابل گرما و سرما دارد.
 • درتابلو سازی چلنیوم   لبه های تابلو به صورتی طراحی شده است که مانع از ورود گردو خاک و آب به داخل حروف تابلو می شود.
 • در تابلو سازی چلنیوم به علت استفاده از لبه های آلومینیومی در تابلو های چلنیوم وزن بسیار سبک آن ها می باشد.
 • جذابیت بالای به علت نورپردازی زیبا
 • داشتن قابلیت شستشو
 • مصرف انرژی پایین

چگونه در تابلو سازی چلنیوم سیم کشی کنیم

پس از اینکه حروف چلنیوم برش خورد نوبت به چسباندن  لامپ ها میرسد. ابتدا سطح روی pvc باید کاملا تمیز و پاک کنند وبعد  از آن محافظ چسب پشت لامپ ها را جدا می کنند و لامپ ها کنار یکدیگر با فاصله های  بین ۳ الی۴ سانت چسبانده می شود، تا جایی که تمام سطح PVC را پوشیده می شود.اگر فاصله بین لامپ ها بیشتر از حد معمول باشد پس از نصب می بینیم که  روی حروف چلنیوم نقطه های تاریک و کم رنگ خواهد پیدا شده است. در آخرین مرحله حروف چلنیوم آماده نصب می شود و باید بوسیله یک فرد ماهر و با تجربه بر روی سطح کامپوزیت و یا هر جای دیگر نصب شود.

مزایای ساخت تابلو و تابلو سازی چلنیوم :

 1. تابلوسازی ماندگاری بیشتری نسبت به تبلیغات دیگردارد
 2. در برابر سرما، گرما،  تابش خورشید و گرد و غبار مقاوم است و خراب نمی‌شود
 3. اگر درشرایطی  مجبور به جابجایی  شوید می‌توانید به راحتی آن را در مناطق مختلف جغرافیایی جابجا کنید.

نکات مهمی که در تابلو سازی باید مورد توجه قرار بگیرد تا بیشتر موردتوجه مشتری  قرار بگیرد:

 1. استفاده از افکت‌های زیبای نور در رنگ‌های متنوع: نور در تابلوسازی و نمای تابلو تاثیر فراوانی دارد به خصوص اگر تابلو از نوع تابلو چلنیوم باشد.
 2. برجسته سازی تابلو و استفاده از طرح‌ها و زمینه‌های خاص و مدرن باعث بیشتر دیده شدن تابلو می شود
 3. رنگ آمیزی مناسب: برای انتخاب رنگ مناسب  و تاثیر گذار در ساخت تابلو باید آشنایی کمی با رنگ‌ها و روانشناسی رنگ داشته باشیم اگر رنگ‌ها و چگونگی ترکیب آنها را به خوبی بشناسیم و آنها را در تابلوسازی به درستی اجراکنیم بدون شک تاثیرزیادی در فکر و ذهن مردم خواهد داشت.

چلنیوم و ویژگی های آن :

در ابتدای کار باید عنوان کرد کلمه چلنیوم همان channelium ترکیبی از aluminium + channel است. Channel به معنای کانال و یا جسم u شکل است و به دلیل اینکه جنس لبه این حروف آلومینیوم می باشد ترکیب این دو کلمه channelium می گویند.

چلنیوم یکی از انواع تابلو های تبلیغاتی است که امروز استفاده زیادی دارد.

در تابلو چلنیوم از لامپ LED برای نورپردازی استفاده می شود.

حروف برجسته ابتدا در برنامه کرل طراحی شده سپس طرح مورد نظر با ورق های فلزی به صورت زاویه دار بر روی پلکسی گلس که دارای رنگ های مختلفی است لیزر میشود.

چلنیوم نخستین بار توسط کارخانجات MCI اسپانیا وارد بازار شد.

ویژگی چلینوم :

این تابلو طول عمر باتری را دارد و از نظر اقتصادی نیز مناسب تر است در این تابلو میتوان انواع نورپردازی را استفاده کرد. این تابلو زنگ نمیزند به همین دلیل در برابر باران و برف مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد و به راحتی میتوان آن را در بیرون قرار داد.

این تابلو جدا از قسمت مناسبش زیبایی هم دارد که می تواند جلوه که زرق و برق بیشتری به مغازه بدهد.

میزان تاثیر تابلو مغازه در جلب مشتریان

..........................................................................................

بی شک برای بسیاری از افراد پیش آمده است که در حال گذر از خیابان ها و مراکز خرید متوجه تابلو های تبلیغاتی در کنار پیاده رو می شوند. دیدن یک تابلو سازی شیک سبب خواهد شد که فرد رغبت بیشتری نسبت به مشاهده اجناس فروشگاه داشته باشد. داشتن تابلو چلنیوم مناسب سبب خواهد شد که مخاطبان حتی اگر نیازی به خرید نداشته باشند حتما از مغازه دیدن کنند. در همین راستا می توان گفت داشتن یک تابلو مناسب بی شک سبب افزایش مشتری خواهد شد. امروزه داشتن تابلو و مای شیک حرف اول را در جذب مشتری میزند در صورتی که دو مغازه همکار مشاهده می شود با مشاهده تابلو بهتر مغازه ای انتخاب می شود که تابلو سازی بهتری را دارد چرا که تابلو مغازه نشان دهنده سلیقه فرد خواهد بود.

نمونه کارهای چلنیوم