مرداد ۳۱ ۱۳۹۶ 0comment
تابلو سازی کامپوزیت

تابلو سازی کامپوزیت

تابلو سازی کامپوزیت

تابلو کامپوزیت آلومینیوم متشکل ازسه لایه شامل دو لایه ورق از جنس آلومینیوم به ضخامت۳ تا ۰/۵ میلیمتر و یک لایه از مواد پلی اتیلنی به ضخامت ۳ الی ۵ میلیمتر می باشد لایه خارجی دارای یک پوشش استر اپوکسی رزین ویک لایه PVDF جهت تثبیت رنگ می باشد. روی سطح ورق تابلو کامپوزیت با یک لایه فیلم محافظت می شود. شرکت Alusingen ورق های کامپوزیت را از سال ۱۹۶۹ در آلمان، با همکاری شرکت BASF ابداع کرد.
تابلوسازی ورق های کامپوزیت از جمله مصالح پیشرفته معماری مدرن می باشدکه بیش از بیش مورد توجه طراحان و مجریان ساختمان قرارگرفته و استقبال و کاربری فراوان این محصول بعنوان یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمانها بیانگر، کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای آن میباشد.

تابلو سازی کامپوزیت

تابلو کامپوزیت آلومینیوم متشکل ازسه لایه شامل دو لایه ورق از جنس آلومینیوم به ضخامت۳ تا ۰/۵ میلیمتر و یک لایه از مواد پلی اتیلنی به ضخامت ۳ الی ۵ میلیمتر می باشد لایه خارجی دارای یک پوشش استر اپوکسی رزین ویک لایه PVDF جهت تثبیت رنگ می باشد. روی سطح ورق کامپوزیت با یک لایه فیلم محافظت می شود.

شرکت Alusingen ورق های کامپوزیت را از سال ۱۹۶۹ در آلمان، با همکاری شرکت BASF ابداع کرد. تابلو سازی کامپوزیت شرکت صنعتی Alusuisse، شرکت Alusingen را خریداری کرد که متعاقباً شرکت بزرگ و چندملیتی Alcan در سال ۲۰۰۰ مالکیت آن را به دست آورد (امروزه با نام Rio Tino شناخته می شود.) از آن زمان تاکنون نام تجاری Alcobond با این محصول پیوند خورده است، درست مانند محصولات دو شرکت ((Jeep)) یا ((Rockwool)).

Alusingen حق انحصاری تولید محصولات Alcobond را به مدت ۲۰ سال، در بین سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۱ در اختیار داشت. استفاده از تابلو سازی کامپوزیت در طول تاریخ مرسوم است. امروزه پانل های کامپوزیت در نماهاي ساختمانی به کار می روند. این ماده در اصل متشکل از دو ورق آلومینیوم با ضخامتی به اندازه ۵/۰ متر و پلی اتیلن (LDPE) با ضخامتی به اندازه ۳ میلی متر است. ضخامت کل به همراه لایه های چسبنده و چسب ها حدود ۴ میلی متر است.

به طور عمده، تابلو سازی کامپوزیت با به کارگیری سه نوع تکنولوژی متفاوت تولید می شود: اکستروژن، ورقه ورقه شدن با نوارهای چسبنده پیش ساخته و تلفیقی از اکستروژن و ورقه ورقه شدن.

صرف نظر از ابداع تابلو سازی کامپوزیت در سال ۱۹۶۹، در واقع در اواسط دهه ۸۰ بود که تابلو کامپوزیت به عرصه معماری راه پیدا کرد و معماران به کاربرد آن پی بردند.

به محض اتمام حق انحصاری، تابلو سازی کامپوزیت به طور گسترده ای جنبه تجاری به خود گرفت و همچنین به لحاظ تجاری از بازدهی بسیاری برخوردار بود. از این رو، در کنار دیوار نماهای آلومینیومی و شیشه، پانل های کامپوزیت آلومینیومی کاملاً در صنعت نمای ساختمانی به برتری دست یافتند و در حال حاضر شهرهای مدرن بسیاری وجود دارند که تقریباً به طور کامل با این مصالح ساخته شده اند. تا امروز برج العرب، نماد شهر دبی، معیار معتبری برای ارزیابی کاربرد تابلو سازی کامپوزیت به شمار می رود. از دیگر پروژه ها می توان به هتل العرب، ساختمان کارخانه میتسوبیشی، برج های النصر در دوحه قطر و نمونه های دیگر اشاره کرد.

این پانل ها ضمن دارا بودن خواص ضدآلایندگی، مقاومت در مقابل آتش و استحکام مناسب به دلیل بهره مندی از تکنولوژی نانو (پوشش فشرده) خصوصیات منحصر به فرد دیگری نظیر خود تمیزی و مقاومت در برابر مواد اسیدی به دلیل تاثیر اشعه فرابنفش را نیز دارد.

به این ترتیب با توجه ویژگی های فوق هنگام استفاده از ورق نانو تابلو سازی کامپوزیت در مقایسه با سایر ورق ها دیگر نگرانی در خصوص تمیز نمودن سطوح نما به خصوص در مورد ساختمان های بلند مرتبه وجود ندارد. این ورق ها بیشتر در ساختمان های بلند مرتبه، هتل های مجلل، مراکز همایش مهم، فرودگاهها، پمپ های گاز استفاده می شود.

در مورد تابلو کامپوزیت :

برای پوشش نمای بیرونی و یا دکوراسیون داخلی ساختمان ها به صورت دیواره، پارتیشن و سقف کاذب کار برد بسیارفراوانی دارد ورق های تابلو سازی کامپوزیت متشکل از دو لایه ورق آلومینیومی در پوسته های بیرونی و یک لایه از مواد پلی اتیلن و یا مواد نسوز کانی در وسط می باشد. ورق های تابلو سازی کامپوزیت با توجه به ضخامت، نوع آلیاژ آلومینیومی لایه ها، نوع رنگ بکار رفته در پوسته بیرونی و نوع مواد بکار رفته در لایه میانی تنوع وسیعی را به ورق های مذکور می دهد که هر کدام از انواع آن کیفیت و کاربرد معینی را دارا میباشد. مقاومت تابلو کامپوزیت نسبت به تغییرات آب و هوایی محیطی (رطوبت، حرارت و اشعه خورشید) یکی از برجسته ترین خصوصیات ورق های تابلو سازی کامپوزیت آلومینیوم کامپوزیت در مقابل شرایط محیطی می باشد، در کشورهای گرمسیر و مرطوب ورق آلومینیوم کامپوزیت بی رقیب می باشد، به دلیل وجود پلی اتیلن فشرده در مرکز دو لایه آلومینیوم، ورق کامپوزیت بهترین عایق حرارتی می باشد که باعث صرفه جویی در اتلاف انرژی در ساختمان می شود، همچنین به دلیل سطح بسیار صاف و صیقلی برای آلومینیوم، اشعه نور خورشید را باز تابانیده و کمترین حرارت را از اشعه خورشید جذب می نماید. همچنین ورق آلومینیوم تابلو سازی کامپوزیت از مقاوم ترین فلزات در مقابل رطوبت می باشد و زنگ نمی زند و تغییررنگ آن در مقابل سایر مصالح ساختمانی نما کمتر است.

ورقهای کامپوزیت آلومینیوم تابلو سازی کامپوزیت متشکل ازسه لایه شامل دو لایه ورق از جنس آلومینیوم به ضخامت۳ تا ۰/۵ میلیمتر و یک لایه از مواد پلی اتیلنی به ضخامت ۳ الی ۵ میلیمتر می باشد لایه خارجی دارای یک پوشش استر اپوکسی رزین ویک لایه PVDF جهت تثبیت رنگ می باشد. روی سطح ورق کامپوزیت با یک لایه فیلم محافظت می شود.

پوشش نمای ساختمان با پانلهای بزرگ یا کوچک آلومینیومی در ابعاد دلخواه به ضخامت ۴ میلی متر متشکل ازدو لایه ورق آلومینیوم و هسته داخلی آنها از پلی اتیلن و یا مواد معدنی ضد حریق وپوشش رویه از جنس رزینPVDF ،اصطلاحا(آلومینیوم کامپوزیت پنل) خوانده میشود.

ورق کامپوزیت تابلو سازی کامپوزیت پانل آلومینیوم:

ورق های کامپوزیت از جمله مصالح پیشرفته معماری مدرن می باشدکه بیش از بیش مورد توجه طراحان و مجریان ساختمان قرارگرفته و استقبال و کاربری فراوان این محصول بعنوان یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمانها بیانگر، کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای آن میباشد.

قابلیت‌های ورق‌های کامپوزیت پانل آلومینیوم :

سبکی وزن

تنوع شکل پذیری

مقاومت بالا

ابعاد متنوع

مصالح زیر سازی سبک

برای نما سازی و نوسازی نما مناسب است

مقاومت بالا در برابر شرایط سخت آب و هوایی

تنوع رنگ

ایمنی بالا در برابر زلزله

قابلیت تعویض و تعمیر تابلو سازی کامپوزیت

از بین بردن محدودیت در استفاده از ایده های مختلف طراحی

تابلو سازی کامپوزیت پانل آلومینیوم در دمای بالا با مواد سفت کننده مولکولی با عملکرد بالا پیوندی می یابد تا به بالاترین سطح از لحاظ پایداری در برابر پوسته شدن برسد.

خصوصیت ضد حریق ممتاز تابلو سازی کامپوزیت پانل آلومینیوم:

لایه مرکزی پانل از مواد پلی اتیلن غیر سمی دارای خصوصیات پایداری در برابر آتش ساخته شده است. دو لایه سطحی از جنس آلومینیوم می باشند که به سختی می سوزند و در برابر آتش ایمن می باشند.

سادگی نگهداری کامپوزیت پانل آلومینیوم :

در مکانهایی که میزان آلودگی بسیار شدید باشد نیز پانل کامپوزیت براحتی با مواد پاک کننده و شوینده های طبیعی تمیز می گردد.

پایداری در برابر ضربه( کامپوزیت پانل آلومینیوم)

پایداری در برابر ضربه و سختی پانل در حد بالایی می باشدو لایه پوششی در برابر خم شدن نمی شکند و در شرایط وزش باد و یا طوفان شن تخریب نمی گردد.

بی نیاز به شستشو (کامپوزیت پانل آلومینیوم)

از ویژگی های ورق کامپوزیت تمیز ماندن آن است. رنگ این ورق حاوی نوعی رزین می باشد که باعث می شود الکتریسیته ساکن در ورق بوجود نیاید و گرد و غبار به ورق جذب نشود.

قابلیت تعویض پانل های تابلو سازی کامپوزیت (کامپوزیت پانل آلومینیوم)

در صورت بروز هرگونه مشکل به دلیل سیستم های موجود در نصب تابلو سازی کامپوزیت این قابلیت وجود دارد که بتوان پانل آسیب دیده را تعویض کرد.

تنوع اجرا (کامپوزیت پانل آلومینیوم)

قابلیت های بالای تابلو سازی کامپوزیت باعث می شود که بتوان از سیستم های متنوعی استفاده کرد. هم در زیرسازی آهن و هم در زیرسازی آلومینیومی.

سرعت اجرای بالای تابلو سازی کامپوزیت (کامپوزیت پانل آلومینیوم)

فاکتورهای مهمی از قبیل ابعاد تابلو سازی کامپوزیت در اجرا استفاده از مصالح زیر سازی سبک، ماشین آلات پیشرفته در سرعت بالای اجرای این نوع نما تأثیرگذار می باشد.

قابلیت اجرای بالا (کامپوزیت پانل آلومینیوم)

برش، خم کردن، شیار دادن، انحنا دادن و دیگر پردازش ها روی این ورق به آسانی و با استفاده از ابزارآلات معمول انجام می شود.

کاربردهای آلومینیوم کاپوزیت پنل :

نمای خارجی ساختمان

بازسازی نماهای قدیمی

دکوراسیون داخلی

پمپ بنزین ها

تابلوی فروشگاه ها

غرفه های نمایشگاهی

پوشش سقف ها

ورق آلومینیوم کامپوزیت پانل با پوشش اسپکترا (طیف رنگی)

خصوصیات ورق کامپوزیت پنل آلومینیوم نانو :

وزن کم، مقاومت بالا، پایداری و صلبیت مناسب و همواری سطح پانل

مقاومت در برابر شرایط مختلف جوی، مقاومت در برابر اسیدها و مواد قلیایی

قابلیت خودشویی، میزان گرد و غبار بر روی سطح نما کمتر از پوشش های دیگر بوده و با ریختن آب و یا بارش باران ذرات غبار تا حدود زیادی پاک می شوند.

سهولت عملیات برش و نصب تابلو کامپوزیت:

نکته مهم: پدیده Lotus –Effect (اثر نیلوفر آبی) بهترین شاخصه و مثال نانوتکنولوژی در صلبیت می باشد. برگ های نیلوفر آبی هیچ وقت با غبار پوشیده نمی شود. پس از یک باران شدید غبارهای برگ نیلوفر آبی بوسیله قطرات درشت باران به پایین می لغزد.

کامپوزیت پنل آلومینیوم طرح سنگ : ورق های آلومینیومی طرح سنگ به عنوان نمونه پیشرفته از ورق های به بازار عرضه شده است . مزیت این ورق ها نسبت به سنگ بسیار بیشتر است . این ورق ها شامل طرح¬های متنوع و گوناگونی از انواع سنگ است که بسیار در نمای ساختمان ها به کار می رود و در تولید آنها از ۳ لایه پوشش رنگی لمینیت شده بروی سطح آلومینیوم استفاده می شود .

کامپوزیت پنل آلومینیوم طرح چوب : این نوع ورق گونه دیگری از کامپوزیت است که همانند طرح فلز هم در داخل و هم در خارج کاربرد وسیعی دارد . رویه این ورق ها از یک لایه لمینیت شده است .

مراحل تولید ورق کامپوزیت پنل آلومینیوم

ساخت ورق کامپوزیت پنل آلومینیوم ۴ مرحله دارد :

۱٫آماده سازی ۲٫روکش کردن ۳٫کامپوزیت ۴٫نهایی سازی

۱٫آماده سازی: پانل های هموار که با استنلس استیل روکش شده اند از صفحه های آلیاژ بسیار مرغوب آلومینیوم- منیزیم تهیه می گردند که وارداتی می باشند. ورقهای آلومینیوم با تکنولوژی شرکت مربوطه دریافت می شود، پس گرد و غبار و ناخالصی از روی سطح ورق پاک می شود و نواری از اکسید روی ورق را می پوشاند . بدین ترتیب نیروی چسبندگی ورق کامپوزیت افزایش می یابد.

۲٫روکش کردن: دومین مرحله در تولید ورق کامپوزیت است که از طریق تجهیزات دقیق روکش کاری انجام می شود . این کار در اتاقهای خالی از گرد و غبار انجام می شود که باعث می شود کیفیت روکش و ظاهر آن حفظ شود بعلاوه عملیات دقیق در کوره ها، کیفیت روکش ها از نظر انعطاف پذیری و مقاومت در برابر آتش تضمین می نماید .

۳٫کامپوزیت: ابتدا در مرحله تولید کامپوزیت جداسازی انجام می¬شود . خط تولید اتوماتیک گرمایی کامپوزیت نه تنها پانل را صاف و هموار می کند بلکه مهمترین تاثیر تکنولوژیکی را گذاشته و قدرت را در پانل افزایش می دهد. پانل آلومینیومی جلویی و پانل آلومینیومی پشتی با چسبی قوی و محکم به یکدیگر پسبانده می شود .

۴٫نهایی سازی: مرحله صیقل دهی است، این کار یعنی به عمل آوردن کامپوزیت از نظر طول، عرض و قطر که هدف آن مطابقت محصول با استانداردهای مربوط به پارامترهای مختلف مقررات ملی می باشد . ورق کامپوزیت از پلی اتیلن با وزن بسیار کم به عنوان ماده اولیه استفاده می کنند که می تواند وزن پانل را تا حد زیادی کاهش دهد .

کامپوزیت یک ماده ای است که نه تنها در صنعت ساختمان بلکه در صنعت پتروشیمی و حمل و نقل ( اتومبیل، کشتی و هواپیما) نیز کاربرد دارد. از خواص کامپوزیت می توان به سبک بودن، عایق حرارتی و رطوبتی بودن، قابلیت شکل پذیری بالا، مقاومت کششی و فشاری بالا، ضد زنگ بودن، حمل و نقل آسان و قیمت مناسب اشاره کرد . کامپوزیت عموما در صنعت ساختمان به عنوان یک پوشش خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می گیرد .

مختصری درباره ورق کامپوزیت پنل آلومینیوم SAT :

SAT یک نوع ورق مرکب، متشکل از دو لایه ورق آلومینیوم به ضخامت ۳/۰ تا ۵/۰ میلیمتر و هسته میانی از جنس پلی اتیلن و به ضخامت ۳ تا ۶ میلیمتر می باشد. پوشش رنگ ورق ها از نوع رزین فلوئور کربن PVDF ساخت کارخانه P.P.G آمریکا با نام تجاری ۵۰۰ Kynar می باشد. پوشش رنگ ورقه رزین از نوع استرپلی استر است.

کاربرد تابلو سازی کامپوزیت :

از آنجایی که ورق های آلومینیوم شامل پلی اتیلن هستند، اغلب برای عایق کاری به کار می روند. پانل هاي تابلو سازی کامپوزیت آلومینیومي از کاربردهای دیگری نیز برخوردار هستند. پانل های کامپوزیت آلومینیومی از کاربردهای دیگری نیز برخوردار هستند. این پانل ها در نمای بیرونی ساختمان ها، بازسازی نمای ساختمان قدیمی و تغییر دکوراسیون و دیوارهای داخلی، سقف ها، حمام ها و تراس ها استفاده می شوند.

پانل های کامپوزیت آلومینیومی ارزان قیمت هستند. برخی شرکت ها از این پانل ها مانند پارتیشن استفاده کرده و نماهاي بصری جالب توجهی ایجاد می کنند.

tablo-sazi

Write a Reply or Comment